Енергія інновацій
Компанія виробляє електроенергію на сонячних, вітрових та теплових електростанціях, розподіляє і постачає електроенергію клієнтам, впроваджує енергоефективні рішення, розвиває мережу швидкісних зарядних станцій для електромобілів, займається видобутком вугілля і природного газу.
З 6 липня 2005 року, коли ДТЕК був заснований, він пройшов шлях від невеликої регіональної компанії до лідера енергетики України.
Як це вдалося? Завдяки професіоналізму, індустріальній експертизі, інноваціям та новим технологіям, які завжди були пріоритетом для ДТЕК.
До 15-річчя компанії розповідаємо про 15 проривних інноваційних проєктів ДТЕК.
ДТЕК - національний інвестор в енергетику України.
Найпотужніші сонячна та вітроелектростанція в Україні
У 2014 році ДТЕК побудував найбільшу вітрову електростанцію України наземного типу – Ботієвську ВЕС потужністю 200 МВт. Це був перший маштабний проєкт в зеленій енергетиці країни. Вона складається з 65 вітротурбін висотою 149 метрів кожна. Станція дозволяє знизити шкідливі викиди в атмосферу приблизно на 730 тисяч тонн СО2 щорічно, що еквівалентно викидам 365 тисяч машин.
У 2019 році ДТЕК ввів в експлуатацію найбільшу в Україні і другу за потужністю сонячну електростанцію в Європі - Покровську СЕС потужністю 240 МВт. Покровська СЕС дозволяє знизити викиди СО2 в атмосферу на 420 тис. тонн в рік, що можна порівняти з викидами понад 200 тис. автомобілів.
Cмарт-костюм Teslasuit для навчання енергетиків
У 2019 ДТЕК почав використовувати смарт-костюм Teslasuit для навчання навичкам роботи у небезпечних умовах. Костюм оснащений спеціальними сенсорами, він передає тактильні і рухові відчуття, різні температурні режими, імітує вібрації. У поєднанні з окулярами віртуальної реальності та спеціальної навчальною програмою Teslasuit дозволяє створювати відчуття повної присутності - наприклад, в силовій установці ТЕС. Так робочі можуть навчатися, не наражаючись на небезпеку. Teslasuit виводить безпеку праці - один з пріоритетних для ДТЕК напрямків - на новий рівень.
Штучний
інтелект на
варті охорони
праці
У 2020 році ДТЕК впровадив на Ладижинській ТЕС систему розпізнавання порушень правил безпеки праці «Farseer», яка працює з використанням комп'ютерного зору і нейронних мереж. Технологія у режимі реального часу аналізує зображення з 25 камер спостереження, встановлених в зонах, які потребують особливої уваги і миттєво фіксує порушення: відсутність у працівників захисного шолому або окулярів, а також перебування в забороненій зоні. Життя і здоров'я персоналу є пріоритетом для компанії. Безпека на виробництві часто залежить від так званого людського чинника. Тому ДТЕК використовує штучний інтелект, який ніколи не помиляється.
Дрони - помічники енергетиків
З 2018 року ДТЕК активно використовує дрони. Наприклад, за допомогою лазерного сканування дрони вимірюють обсяг запасів вугілля на ТЕС і роблять це з високою точністю. Обладнані тепловізором і відеокамерами дрони облітають ЛЕП та виявляють пошкодження дротів, контактних елементів і будівельних конструкцій, а також перевіряють зелені насадження - щоб дерева не могли завдати шкоди дротам. Крім того, за допомогою спеціальних захищених дронів енергетики проводять інспекції всередині димових труб і котлів на електростанціях, куди складно дістатися людині.
Будівництво першої в Україні системи накопичення енергії
ДТЕК розпочав створення першої в Україні промислової системи накопичення енергії (Energy Storage). Система буде встановлена на майданчику Запорізької ТЕС до кінця 2020 року. За допомогою цієї батареї ДТЕК має намір заміщати виковартісні маневрові потужності на викопних видах палива, замінюючи їх екологічно чистою енергією. Цей проєкт стане внеском у забезпечення гнучкості, надійності, безпеки і незалежності енергосистеми країни.

ДТЕК стане першою українською енергокомпанією, яка впровадить таку інновацію.
Цифрова трансформація ДТЕК
На початку 2019 року ДТЕК почав всеосяжну цифрову трансформацію всіх основних виробничих і адміністративних процесів компанії, поставивши амбітну мету - після 2025 року стати цифровим підприємством, в якому люди і цифрові технології доброзичливі один до одного та успішно співпрацюють. Для цього в компанії була створена програма MODUS, яка координує всі цифрові перетворення. Перша хвиля цифрової трансформації торкнулася шахт, теплових електростанцій, мереж, логістики та HR. Завдяки новим цифровим технологіям і оптимізації процесів за перший рік цифрової трансформації компанії вдалося заощадити майже 150 млн грн.
Технології глибокого буріння ДТЕК Нафтогаз
ДТЕК Нафтогаз - лідер глибокого буріння в Україні. Компанія будує свердловини глибиною 5,5 км в рекордно короткі терміни. Наприклад, в 2019 році компанія пробурила свердловину глибиною 5470 м за 3,5 місяці. Раніше будівництво таких свердловин могло тривати більше року. Родовища компанії характеризуються аномально високими пластовими тисками і температурами. Однак це не завадило компанії пробурити найглибшу експлуатаційну свердловину в Європі (6750 м). Освоєння великих глибин і досягнення високих швидкостей буріння стало можливим завдяки застосуванню таких сучасних технологій, як буріння з використанням роторно-керованих систем; завдяки сучасним методам внутрішньосвердловинних вимірювань, підбору унікальних конструкцій і бурових розчинів для кожної свердловини.
Інноваційні пошук та видобуток газу
Компанія ДТЕК Нафтогаз першою в Україні реалізувала масштабну 3D-сейсморозвідку родовищ. Дані, отримані в ході таких досліджень, інтерпретуються геологами за допомогою сучасних програмних комплексів, проходять експертизу міжнародних профільних фахівців і лягають в основу створення 3D-моделей родовищ.

Такі інноваційні підходи дозволяють максимально ефективно розробляти родовища, в тому числі Мачухське газоконденсатне родовище, яке через свої геологічних особливості є одним з найскладніших в світі. Вже сьогодні ДТЕК Нафтогаз реалізує масштабні цифрові проєкти з впровадження інтелектуальних систем оптимізації роботи свердловин. Для роботи з великими обсягами геологічних даних компанія однією з перших в Україні впровадила віртуальний сервер.
Перша цифрова підстанція в Україні
На Приморській вітроелектростанції використана інноваційна технологія - «цифрова підстанція» (ЦПС). Нова технологія дозволяє вести оцінку стану обладнання в режимі реального часу і автоматично реагує на пошкодження та збої. Це спрощує технічне обслуговування підстанції та підвищує безпеку праці працівників - завдяки винятковій надійності і доступності системи. Впровадження підстанції нового покоління дозволить знизити собівартість, скоротити обсяги технічного обслуговування і витрати на експлуатацію.
Енергоефективні проєкти YASNO Efficiency
Енергосервісна компанія YASNO Efficiency профінансувала і реалізувала 80 енергоефективних проєктів для бюджетних установ та промислових підприємств. Клієнти YASNO Efficiency щорічно економлять 150 млн кВт · год електроенергії і 1,6 млн куб. м. газу, що, відповідно, зменшує щорічні витрати на енергоресурси на 270 млн грн. Більш того, щорічно скорочуються і викиди в атмосферу на 115 тис. тонн CO2. Наприклад, модернізація системи освітлення в турбінному відділенні центральної збагачувальної фабрики Павлоградська допомогла заощадити 90% електроенергії, а модернізація насоса транспортної води на Курахівській ЦЗФ на 40% знизила витрати енергоресурсів і заощадила підприємству 350 тис кВт · год на рік.
Мережа зарядних станцій для електромобілів
Мережа зарядних станцій YASNO E-mobility сьогодні є однією з наймолодших в Україні. Але вона вже стала одним з найбільш сильних гравців на ринку завдяки застосуванню якісних швидкісних зарядних систем від швейцарської компанії АВВ і активного розширення присутності на території країни. Вже 23 швидкісних зарядних станції YASNO E-mobility працюють в Києві і на трасах на Одесу, Львів, Полтаву. YASNO робить ставку на швидкісні зарядні станції потужністю 50 кВт, на кожній з яких одночасно можуть заряджатися два електромобіля: один - на «швидкісний» зарядці (50 кВт), другий - на «прискореної» (22 кВт).
Ремонт ліній електропередачі без відключення електропостачання клієнтів
У 2019 році ДТЕК почав проводити ремонтні роботи електромереж без відключення клієнтів в Дніпропетровській області. Інноваційний метод ремонту електроустаткування без відключення - це світова практика, але в Україні операторами систем розподілення він використовується вперше. Компанія навчила понад 250 співробітників новим методам роботи і забезпечила необхідною екіпіровкою. ДТЕК продовжує розвивати нову технологію в Україні, забезпечуючи клієнтів стабільним і надійним електропостачанням.
Перший в Україні Wi-Fi зв'язок в шахті на глибині півкілометра
У 2020 році компанія ДТЕК вперше в історії України проклала підземний Wi-Fi зв'язок - на шахті «Ювілейна» (Дніпропетровська область). Для цього були використані майже 130 кілометрів кабелю і встановлено 400 точок доступу на глибині 500 метрів. Завдяки спеціальним смартфонам шахтарі через Wi-Fi можуть спілкуватися з поверхнею і диспетчерським пунктом, а також між підземними секціями. З глибини шахтарі можуть відправляти диспетчеру фотографії та відео, проводити відеотрансляції, виявляти технічні несправності обладнання. Цей проєкт - національне досягнення і внесок ДТЕК в цифрову трансформацію промислових підприємств України.
Шахтарі ДТЕК подолали геологічну аномалію «Богданівський скид»
У 2016 році шахтарі ДТЕК вперше в історії України за допомогою інноваційних технологій подолали унікальну геологічну аномалію «Богдановський скид». Так називається колосальна підземна тріщина, яка «розірвала» вугільні пласти, що залягають горизонтально: перепад глибини між ними сягав по вертикалі близько 300 м. У світі до цього не було успішного досвіду проходження таких великих тектонічних порушень. Для проходки ДТЕК застосував інноваційну технологію, суть якої полягає в багаторівневому зміцненні порід, а порожнечі між арками і гірським масивом заповнювалися швидкотвердіючим бетоном та високоміцними полімерними смолами. В результаті шахтарі отримали доступ до нового великого родовища вугілля об'ємом 10 млн тонн.
Переобладнання блоків ТЕС під вугілля газових марок
З 2017 року ДТЕК переводить свої станції на вугілля марки «Г», яке видобувається на шахтах компанії, щоб відмовитися від споживання дефіцитного антрациту і забезпечити енергетичну незалежність України. За останні 3 роки компанія перевела на газове вугілля усі 4 блоки Придніпровської ТЕС, а також енергоблок №1 Криворізької ТЕС потужністю 315 МВт. Переоснащення ТЕС на вугілля марки «Г» одночасно дозволяє зменшити шкідливі викиди в атмосферу. Скорочення викидів в порівнянні зі спалюванням антрациту по кожному з переведених енергоблоків складе 1,1 тисяч тонн. Сьогодні під роботу на газовому вугіллі українського видобутку оснащені 49 блоків ТЕС ДТЕК з 55.
ДТЕК за 15 років своєї історії:
- створив і зберіг понад 70 000 робочих місць з гідною оплатою праці;

- заплатив більше 11 млрд доларів податків до бюджету України;

- інвестував 10,4 млрд доларів в розвиток енергетики України, з яких 1,2 млрд доларів - в «зелену» енергетику;

- направив понад 1,5 млрд доларів в сталий розвиток (соціальні інвестиції, охорона праці, навчання персоналу, екологія);
За 15 років внесок компанії ДТЕК в економіку України склав майже 23 млрд доларів
« Нашій компанії виповнилося 15 років. За цей час ДТЕК з регіональної компанії виріс в національного лідера енергетики. Ми розвивали виробничі підприємства, створювали нові бізнеси, впроваджували найсучасніші технології. Ми мінялися всі ці роки. Але одне залишається в ДТЕК незмінним – наша ключова цінність. Це люди – співробітники ДТЕК. Наша компанія трансформується, змінюється, щоб стати цікавим і перспективним місцем роботи для нашої талановитої молоді. Партнерство та культура відкритих інновацій, цифрові технології, нові сучасні професії – все це забезпечує розвиток компанії відповідно до світових трендів - і це наш внесок у розвиток України», - генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко.
© 2000-2020 ООО «ВИДАВНИЦТВО УКРАЇНСЬКИЙ МЕДІА ДІМ».